A munkaerőpiac jelenlegi helyzetében egyre nehezebb megfelelő jelöltet találni, és még nehezebb őket megtartani. A jelöltek sokszor eltűnnek a kiválasztási folyamat során, vagy rövid idő után felmondanak. Miért történik ez, és mit tehetünk ellene?
A jelöltek elutasításának legfőbb oka lehet a félelem a kudarctól. Ha valaki már többször is megtapasztalta, hogy nem kap visszajelzést, vagy nem őt választották, könnyebben elállhat attól, hogy egyáltalán elmenjen egy interjúra. Ám lehet, hogy nem akar konfrontálódni, talán korábban egyébként őt sem hívták vissza más munkaadók, amikor munkát keresett, így lelkiismeret-furdalás nélkül megteszi. Ehhez hozzátartozik, hogy a korábbi években arról panaszkodtak a munkavállalók, hogy az esetleges interjú után bár megígérték számukra az értesítést, ennek ellenére többnyire nem hívták fel őket. Most a helyzet megfordulni látszik.
Emellett a munkaerőpiac jelenlegi helyzetében a jelölteknek gyakran több munkaajánlatuk is van egyszerre, így könnyedén válthatnak, ha egy másik pozíció jobban megfelel az elvárásaiknak. A vállalatok részéről pedig gyakran előfordul, hogy a kiválasztási folyamat túl hosszú és bürokratikus, ami elriaszthatja a jelölteket.
Hogyan tehetjük vonzóbbá vállalatunkat a jelöltek számára?
Az első és legfontosabb lépés, hogy megértsük, mit keresnek a jelöltek. A mai munkavállalók egyre inkább a munka-magánélet egyensúlyát és a pozitív munkakörnyezetet értékelik. Ezért fontos, hogy vállalatunk értékeit és kultúráját hitelesen kommunikáljuk. Mutassuk meg, hogy nálunk mit jelent dolgozni, milyen támogatást nyújtunk a munkavállalóinknak.
A kiválasztási folyamat során is tehetünk lépéseket annak érdekében, hogy a jelöltek pozitív benyomást szerezzenek rólunk. Fontos, hogy a kommunikáció folyamatos legyen, a jelölteket megfelelően tájékoztassuk, és minél hamarabb adjunk visszajelzést. A személyes találkozók során pedig figyeljünk arra, hogy barátságos és nyitott légkört teremtsünk, és a jelölt is kapjon lehetőséget arra, hogy kérdéseket tegyen fel.
Nálunk például az egyik fontos érték, hogy előre megállapodunk néhány követendő elvben, amit megtanítunk az első alkalommal, és kölcsönösen alkalmazzuk. Ilyen elv, hogy pl. „Előre szólj!” Miután meghallgatta a jelentkező, nem tud arra hivatkozni, hogy nem értette. Ugyanezt az elvet magunkra nézve úgy alkalmazzuk, hogy figyelünk arra mit mond, mit kérdez a jelentkező, vagy éppen a munkatársunk.
Ha jó kérdést tesz fel, akkor nekünk foglalkozni kell a felvetéssel. Kell lenni valamiféle érzékenységnek az emberek felé, a megfelelő reakciók tolmácsolása terén. Ha ugyanis ha nem jó választ adunk, vagy nem adunk megfelelő választ, még ki sem megy az irodából, máris mást keres.

Érdemes tehát beszélgetni az emberekkel.
A jelöltek megnyerése azonban csak a feladat fele. A hosszú távú megtartáshoz is számos tényezőt figyelembe kell vennünk. Fontos, hogy a munkavállalóink elégedettek legyenek a munkájukkal, a bérezésükkel és a körülményekkel. Érdemes rendszeresen visszajelzést kérni tőlük, és nyitottnak lenni a javaslataikra. A munkavállalói elégedettség növelésével nemcsak a fluktuációt csökkenthetjük, hanem a vállalat teljesítményét is javíthatjuk.
Add meg neki, amit megérdemel!
Ugyanakkor ha a közös munka és a napi kommunikáció során megadjuk neki azokat a hívószavakat, amelyek kapcsán büszke tud lenni a munkájára, a megnövekvő önértékelés és önbizalom újfajta hajtóerőnek bizonyul. Ha látja a dolgozó, hogy számít a személye, a kérdéseire megfelelő válaszokat kap és a munkáját elismerik, akkor úgy érezheti, hogy igenis jó helyen van. Az ilyen munkaerő nem áll odébb egyik napról a másikra.
A másik fontos szempont az elérhetőségünk.
A fizikai dolgozók nem szeretik az emailt, inkább felhívnak pár számot, addig gépelik a számokat amíg nem tudnak valakivel beszélni. A legtöbb esetben az írásbeliség nem nyer fontosságot, ám az élő beszéd sokkal bizalomépítőbb.
Személyes döntés elősegítése
Még jobb, ha rábízzuk a döntést. Vagy legalább éreztetjük vele, hogy az ő döntése, ha az általunk ajánlott munkát elfogadja.
Jó ötlet az előzetes személyes látogatása leendő munkahelyén. Odamehet, körbenézhet, megnézheti az irodát, a munkahelyet, és meggyőződhet a munkakörülményekről. Akár próbanap ledolgozására is van lehetősége, s ő később is ráér dönteni. Így megadjuk neki a lehetőséget, az illúziót, mintha ő döntene.
Mérjük fel az igényét, és ajánljunk testhez álló feladatokat!
Ezt a munkavállalók nem igényfelmérésként élik meg, hanem valóban érdeklődésként értékelik. A beszélgetés során engedjük beszélni, mondja el a munkával kapcsolatos vágyait, igényeit. Nálunk, ahol többfajta munkát is kínálhatunk számára, ez teljesen természetes dolog. Így akár ajánlhatunk neki többféle alternatívát a munkára, ha lehet, válassza ki a neki tetszőt. Így bizonyítottan jobban teljesít a későbbiekben, hiszen olyan munkát kap, ami közel áll az elképzeléseihez és amiben erős.
A munkaerőhiány és a jelöltek elvárásainak változása új kihívások elé állítja a vállalatokat. Ahhoz, hogy sikeresen toborozzunk és megtartsuk a legjobb tehetségeket, fontos, hogy megértsük, mit keresnek a jelöltek, és ennek megfelelően alakítsuk ki a vállalati kultúránkat és a kiválasztási folyamatunkat. A folyamatos kommunikáció, a személyre szabott megközelítés és a munkavállalói elégedettség növelése kulcsfontosságú elemei a sikernek.
Fogadja el tőlünk azokat a tanácsokat, amelyekkel mindezt elérheti igen rövid időn belül. Olvassa el, vezesse be cégében:
- Milyen módon írjon olyan hirdetéseket, amelyek vonzzák a megfelelő jelentkezőket?
- Hogyan teheti hatékonyabbá az előszűrést, és miért olyan fontos ez?
- Hogyan készüljön fel az eredményes interjúztatásra annak érdekében, hogy célirányosan megszerezze a döntéshez szükséges legfontosabb információkat?
- Hogyan növelje az interjú eredményességét a legjobb döntés érdekében
- Hogyan gondoskodjon a munkaerő hosszú távú megőrzéséről?
Csak egyetlen lépésre van attól, hogy ezeket a infókat megszerezze. Adjon a jó döntésnek esélyt, olvassa el, hogyan szerezzen dolgozni akaró, megfelelő, lojális munkaerőt cégének. Intsen búcsút a munkaerőpiaci uborkaszezonnak! Meglátja, nyugodtan mosolyoghat magában, amikor más cégvezetők a munkaerő toborzás nehézségeiről panaszkodnak!
A legjobb dolgozók
megszerzésének 7 módszere
Fölözze le a munkaerőpiac legjobb jelöltjeit, építsen ütős csapatot, szerezzen ezzel még több profitot! Megosztjuk Önnel 20 éves gyakorlatunk bevált fogásait!
Kérje el! Adjon esélyt a jó infóknak!
Egyszerűen írja meg nevét és e-mail címét az alábbi űrlapon, és azonnal hozzáférhet a letölthető információhoz. Adatai nálunk biztonságban vannak, és csak arra használjuk fel, hogy értesíthessük hasonló hasznos tartalmakról. Később bármikor törölheti adatait.
[gravityform id=”1″ title=”false” description=”true” ajax=”true”]
Legyen Ön is a sikeres toborzás Mestere!
Adjon esélyt a szakmai infóknak, szerezze meg a tapasztalatunkból merített, remek információkat. Töltse le az ingyenes anyagot és legyen a kékgallérosok toborzásának és munkaerőgazdálkodásának szakértője!
Főbb oldalak
Értékeink
- Hogyan építsünk olyan vállalatot, ahol mindenki maradni akar?
- Vajon megéri? Kinek éri meg a munkaerő kölcsönzés?
- Hogyan vonzzuk és tartsuk meg a legjobb munkavállalókat a munkaerőpiaci versenyben?
- Rossz érzés kerülget a munkaerő felvétel kapcsán?
- Fedezze fel szerencséjét, amit a munkavállalókban megtalál!
Adatkezelés
Itt talál bennünket
Kapcsolat
1106 Budapest, Fehér út 1. B lh. VII/709.
Munkaadóknak: